Lapocka törés
A lapocka egy háromszög alakú csont amely jelentős izomzattal védett, ezért csak nagyon ritkán, extrém erőbehatásra sérül pl. motor, autóbaleset, magasból esés kapcsán. Ezekben a balesetekben általában a kísérősérülések (koponya, gerinc, mellkas…)mellett eltörpül a lapockatörés jelentősége.
Tünetek
- A kar mozgatására nagyfokú fájdalom
- Duzzanat a lapocka hátsó felszíne felett
- Horzsolások a bőrön
Diagnózis
A beteg kikérdezése során fontos megtudni a sérülés mechanizmusát. Ha a beteg a fent említett tüneteket produkálja még akkor sem biztos a diagnózis, szükség van röntgen felvételre is. Ezen láthatjuk, hogy melyik része tört a lapockának:
- Lapocka test (50-60%)
- Lapocka nyak (25%)
- Lapocka, váll izületi vályú
- Lapocka hosszú nyúlvány (acromion)
- Lapocka rövid nyúlvány (coracoid)
Ezek eldöntésére sokszor szükség van a nagyobb felbontású CT-re is.Vizsgálatkor fontos a vérellátás és a beidegzés ellenőrzése.
Nem műtéti kezelés
A törések nagy részében a kar felkötése és pihentetése, meggyógyítja a törést. A korai pihentetés időszakában az izom közül felszívódik a vérömleny, ezt követően lassú passzív vállmozgatás (ingamozgás) kezdhető. Az aktív mozgatás a 3. hét után kezdődhet és a 6. hétig fej felett nem végezhető. Sportba való visszatérés 10-12 hét.
Természetesen az előzőekben leírt az egyszerű törésekre vonatkozik, az ennél súlyosabb törésekben a rögzítés ideje kitolódhat, ilyenkor a kezdeti vállmozgások rozsdásak lehetnek és hosszú gyógytornakezeléssel hozhatók csak helyre.
Műtéti kezelés
A bonyolult esetekben, főleg ha a vállizületet érinti a törés, szükség lehet műtéti kezelésre. Csavaros rögzítés a leggyakrabban használt módszer.