Hátsó vállficam
A vállízület extrém mozgásokra képes és ebben egy vékony de erős izomköpeny a 4 izomból álló rotátor köpeny segíti. Természetesen a csontok, inak, szalagok is nagyban hozzájárulnak a stabilitáshoz. Az extrém mozgástartomány miatt a váll sérülékeny ízület.
Ficamról akkor beszélünk amikor a felkarfej elhagyja a lapocka vályúját. Ez különböző erőbehatásokra különböző irányokban történhet.
A hátsó vállficam ritka kórkép.30-40 éves korosztály betegsége. Az összes vállficam 5%-a ilyen.
Leggyakoribb kontrollálatlan esésnél mint áramütés, epilepsziás roham, agyvérzés, eszméletvesztés alakul ki. A fej hátrafelé ficamodik a lapocka vályújából. A betegség sokszor nem kerül egyből felfedezésre csak a későbbiekben többszöri orvos beteg találkozás után.
Tünetek
- a váll rugalmas rögzítettsége
- A beteg nem tudja kifelé fordítani a karját
- extrém fokú fájdalom
- deformitás
- duzzanat
- ujjak zsibbadása (amennyiben az idegek nyomás alá kerülnek)
Az orvos gyors kérdéseket tesz fel:
- milyen mozdulat során sérült
- a fájdalom típusáról
- tudja-e mozgatni a vállat főleg kifelé forgatásban
- zsibbadás van-e az ujjakban
Vizsgálat
Fizikális vizsgálat:
- minden esetben le kell vetkőztetni a beteget derékig (hölgyeken egy sportmelltartó maradhat)
- kitapintja a fájdalmas területet
- megpróbálja kiforgatni a kart
- keresi a deformitást, duzzanatot
Röntgen:
Minden esetben szükséges. Fontos tudni, hogy a váll egyszerű vagy töréses ficama áll a háttérben.2 jó irányú (AP és axillaris) felvétel szükséges mert egyébként könnyen elnézhető mind a baleseti sebész mind a röntgenorvos számára.
CT
Amennyiben a 2. Rtg felvételt nem lehet elkészíteni vagy a műtéti tervezéshez pontosabb csonthiány meghatározásra van szükség akkor CT felvételt kell készíteni.
Terápia
Fedett repozíció:
Amennyiben ez sikeres akkor rögzítés neutrál rotációs rögzítőben. Amennyiben nincs kéznél megfelelő rögzítő akkor addig párnákkal kitámasztva kell elérni, hogy a beteg nem csavarja befelé a kezét (ne a hashoz legyen rögzítve) egyébként újra fog ficamodni a váll.
Arthroscopos ellátás:
Akutan nem használjuk ezt a módszert, ha a beteg válla későbbiekben kattog és csúszkál instabil akkor lehetséges akár arthroscopos műtéttel is javítani a beteg vállán visszarögzítve a leszakadt porcgyűrűket, stabilizálni a szalagokat.
Mc Laughin műtét
Abban az esetben ha a fejen lévő benyomat az ízfelszín 20-40%a és a műtéti feltárásra van szükség. Ha a műtéti lelet egyezik a röntgen és CT vizsgálati eredményekkel és az instabilítás csak közepes fokú akkor a tuberculum minus csontos áthelyezésével és csavaros rögzítéssel a fejen lévő benyomatot ízületen kívülivé tesszük ezért a kar beforgatásakor nem esik bele a lyukba és így nem ficamodik újra.
Vállprotézis (resurfacing)
Amennyiben a fejen lévő benyomat meghaladja az ízületi felszín 40%-át vagy a beteg életkora csontminősége miatt a rekonstrukció nem jön szóba akkor választjuk a protézis beültetést. Általában resurfacing típust azaz a fejre húzott sapkával pótoljuk a hiányt.
Rehabilitáció
A beteg karját neutrál rotatióban tartjuk 3 hétig. Ebben az időszakban a ficam után megnyugszik az ízület és stabilizálódik, ekkor kezdhető a lassú és kíméletes gyógytorna. Kezdetben csak passzív mozgásterjelem növelés a cél majd a test előtti aktív mozgások, ha mindez jól megy és a tornász elérte a 80%-os mozgásterjedelmet a 8-10. hétre nakkor indulhat az erősítés. A 3.-4. Hónap végére elég erős jól mozgatható a váll, de mire hasonló mint a ficam előtt az kb. Fél évre tehető.
Autóvezetés 6 hetesen
Könnyed kocogás 8 hetesen
Kontakt sportok 6 hónaposan