AC ficam
A lapocka nyúlványa (acromion) és a kulcscsont külső vége által alkotott feszes izület ficama. Ez a váll legmagasabb pontja.
Kialakulás (mechanizmus):
Nagy erőbehatás kell az AC izület ficamához. Leggyakrabban vállra eséskor jön létre, ezért kontakt sportokban gyakori. Az erő hatására az izületet feszesen tartó szalagok egy része, vagy az összes elszakad. A kulcscsontot a rajta tapadó izmok felfelé, míg a lapockát lefelé húzzák.
Tünetek
A kulcscsont külső részét lefelé nyomva rugalmas rögzítettség van, olyan mintha egy zongora billentyűt ütnénk le. A váll elülső felső része duzzadt, nyomásérzékeny, sok esetben vérömleny tapintható.
Az orvos részletesen kikérdezi a beteget:
- a fájdalom típusáról
- hogy történt a baleset
- Érez-e a beteg mozgásbeszűkülést
Vizsgálat
Fizikális vizsgálat
1. minden esetben le kell vetőztetni a beteget derékig (hölgyeken egy sportmelltartó maradhat)
2. felméri az izomtömeget a váll körül
3. kitapintja a fájdalmas területet
4. váll aktív és passzív mozgását ellenőrizi
5. zongorabillentyű tünet ellenőrzése
Röntgen:
Minden esetben szükséges 2 irányú (AP és axialis) röntgen felvétel, és a másik vállal összehasonlító felvételre is szükség lehet. Terhelt röntgen felvételt lehetőség szerint nem készítünk.
Beosztás:
A sérülés beosztása régebben Tossy (kevésbé részletes) mostanában Rockwood szerint történik. Az ízületet stabilizáló szalagok szakadását írja le és terápiás javaslatot is tesz.
Kezelés
Friss sérülésnél:
– Minden ellátás lényege a hegesedés elérése az ízületet stabilizáló szalagokban
Nem műtéti kezelés
Az esetek nagy része (I, II, III?) kezelhető konzervatívan, azaz műtét nélkül. A kart kendővel felkötik, így az izület nem mozog, így a gyógyulás is gyorsabban végbemegy. 1-2 hét után mozgatható a kar. A betegek nagy részénél a teljes mozgásterjedelem visszatér még akkor is ha az izület ficama jól látható a bőrön keresztül.
De vannak olyan betegek akinek kis sérülése volt mégis panaszos, ilyenkor az izületben lévő mozgások miatt a csontfelszínek elmozdulnak egymáson és ez okozza a panaszokat és ez később izületi kopást eredményez.
Műtéti kezelés
Súlyosabb esetekben (Rockwood III? IV-V-VI) érdemes korai műtétet végezni, Sokféle műtét lehetséges, de mi a minimal invazív drót tűzést részesítjük előnyben.
Krónikus – régi sérülés
Stabil csak fájdalom (I, II, III)
Konzervatív kezelés
Fizikóterápia
Injekció
Steroid
Orthovisc Mini
• Műtéti kezelés
– AC resectió (az izület eltávolítása, az összeérő csontfelszínek levágásával). Kb 1-1,5cm csontot veszünk ki az izületből, így a kar mozgatása közben sem ér össze a két csonk, így fájdalom sem keletkezik.
» Nyílt
» Arthroscopos
• Instabil, fájdalmas (III, IV, V, VI)
– Műtéti kezelés
» A kulcscsontot rögzíti az alatta lévő lapocka elülső nyúlványhoz (processus coracoideus), így a két csont nem mozog egymáshoz képest, hanem együtt mozog ezért nem surlódik és a vállöv is a helyére kerül.
» Weaver Dunn
– Szalagátültetés és annak megerősítése hurkolt fonalakkal. A beavatkozás a jelenlegi standard. Jól rögzít, bár a gyógyulás során kissé meglazul, ami látható a vállon de panaszt nem okoz a betegnek. Kezdetben nem elég erős ezért kontakt sportok 6 hónapig nem végezhetőek.
» Lock Down
– Nagyon erős fonalháló –műszalag kerül az eredeti szalagok helyére, melybe belenő az élő szövet. A szalag kezdeti ereje is nagyon erős és hamar használható akár kontakt sportra is. ( 2 hónappal a műtét után versenyszű rugby)